Portrettintervju: Øyvind Tjernæs – Lederutvikler med motorsag og gravemaskin

Hva gjør tidligere offiser Øyvind Tjernæs (41) når han ikke trener ledere på å bli bedre? Vel. Da sitter han høyt oppe i tre med motorsaga. Eller bak spakene i en gravemaskin. 

Øyvind Tjernæs 155686 copy– Jeg liker veldig godt å få være litt hands-on. Bytte ut kontorarbeid og PowerPoint med noe praktisk. Enten det er å grave ut og planere en tomt til en garasje, eller at jeg setter opp en natursteinsmur og bygger opp et fint uteområde, sier Øyvind, som har vært ansatt som lederutvikler i FRONT Leadership siden 2019.
 
For når Øyvind ikke er lederutvikler for virksomheter, så tar han skjeen (eller motorsaga) i egen hånd, gjennom deltidsjobben som daglig leder for Tjernæs Multiservice.
 
– Selv om jeg gjør alt fra vintervedlikehold til dreneringsarbeid, så har jeg spesialisert meg på seksjonsfelling av trær. Da klatrer jeg ofte opp i høyden med motorsaga, sier han og ler.

 

Offiseren som ble entreprenør (og lederutvikler)

41-åringen fra Kolbotn har tilbakelagt en lang karriere i Forsvaret. Som operasjonsoffiser i Forsvarets Militærpolitiavdeling (FMPA) og leder for Ordensavdelingen i Forsvarets Militærpolitiavdeling ved Akershus Festning. Før det ledet han Militærpolitistasjonen i Bergen. Utdannelsen tok Øyvind ved krigsskolen og ved Politihøgskolen. Hva har alle årene som leder i militæret, lært han om ledelse som fungerer? 

– Blant annet at det er viktig å gå foran som et godt eksempel. Det å lede fra front, som er et godt forsvarsuttrykk. Men også å involvere seg i det som skjer, og med menneskene man har med å gjøre, sier han.

Han forteller at Forsvarets styrke på ledelse, er at de gir folk tidlig ansvar, og er tydelige. 

– Selv om det er en balansegang mellom å være tydelig, og kanskje være «for» tydelig. Å gjøre ting i fellesskap, og å løse utfordringer sammen er Forsvaret flinke på, sier han.

Som i mottoet: «Løs oppdraget, og ta vare på folka dine». Akkurat slik er det med sivil ledelse også, resonnerer Øyvind.

– Alle legger litt ulik betydning i det, men likevel er det ganske klart at du må gjøre begge deler bra for at virksomheten skal fungere, sier han.

Etter nesten 20 i Forsvaret følte Øyvind for en endring i livet. Året var 2018. 

– På det tidspunktet hadde jeg jobbet på festningen i Oslo i noen år, og akkurat fått beordring til Forsvarets Operative Hovedkvarter (FOH) på Reitan utenfor Bodø. Etter å ha ukependlet i mange år, og var i gang med husbygging på hjemmebane, var jeg ikke klar for enda en ny periode med pendling. Til tross for en spennende jobb, sier han.

Endringen viste seg å komme gjennom Øyvinds leder over flere år fra Forsvaret: Stian Jensvoll (én av FRONT Leaderships gründere). En mann han beskriver som en av de beste lederne han har hatt.

– Jeg tok kontakt med Stian, som sa: - Kom og jobb for meg. Men han nevnte samtidig at han ikke hadde en 100 prosent stilling klar akkurat da. Turte jeg å gå fra en sikker jobb med mange fordeler, til noe mye mer usikkert? forteller Øyvind.

stand Front_Leadership_Take_Lead_2025_13mars - 55 - 0613 crop

Det beste av to verdener

Valget han tok vet vi nå. Øyvind ble lederutvikler. I alle fall på deltid. For samtidig bestemte han seg for å blåse liv i den gamle hobbyvirksomheten fra 2000. Han bestemte seg for å kombinere livet som selvstendig næringsdrivende altmuligmann – med lederutvikling. 

– Mekanikk og maskiner har alltid interessert meg. Som liten gutt, stod jeg stadig og kikket på anleggsmaskiner i arbeid, og de fascinerte meg, sier han.

Tjernæs Multiservice og FRONT Leadership gir ham rett og slett det beste av to ganske ulike verdener, ifølge han selv.

– Som lederutvikler får jeg jobbe sammen med mange motiverte mennesker. Jeg finner mye glede i å veilede, og legge til rette for at lederne kan utvikle potensialet sitt. Det er veldig givende når ledere selv oppdager hva de er i stand til å få til. Å skape resultater sammen med dem, og med kollegene mine i FRONT. Ja, det synes jeg er ordentlig, ordentlig moro, sier Øyvind.

Gjennom arbeidet for FRONT Leadership møter han et mangfold av ledere fra ulike bransjer. Men verdsetter i tillegg mangfoldet han er del av på jobben. 

– For vi er en gjeng med 7 lederutviklere som har utrolig forskjellig bakgrunn. Å få jobbe med så mange spennende mennesker, med så variert erfaring og ulik type kompetanse. Det verdsetter jeg høyt, sier Øyvind.

Han kjenner godt til utfordringene mange ledere har, når planen som er lagt i forveien, ikke stemmer helt overens med virkeligheten. Det skjer ofte når han skal gjøre grunnarbeider for kunder av Tjernæs Multiservice.

– Når du skal grave i bakken, så er det en stor grad av uforutsigbarhet involvert. Da må du i samarbeid med andre finne gode løsninger som ikke var planlagt. Alt handler om kommunikasjon og om å inngå kompromisser. Folk som jobber sammen ønsker gjerne ulike ting, sier han.